טיול ספארי באפריקה

ספארי

כשחושבים על אפריקה, חושבים ספארי. מרחבים עצומים מרופדים בחיות, צ'יטות רודפות אחרי איילות, לביאות צדות באפלו, שיירות של זברות וגאנו נודדות וחוצות נהרות, אמהות וגורים, וגם טעימה קלה מכפרים ושבטים מקומיים.

נדידה, טרף, ביג 5, שמורה פרטית, גיים דרייב, סיור זריחה, סיור שקיעה, הם רק חלק מהביטויים שעולים בהקשר של ספארי באפריקה.

וכמה שאלות על ספארי באפריקה, שלא בטוח שאפילו הצ'ייסר יוכל לענות עליהן:
שאלת מיליון הדולר שתמיד חוזרת על עצמה, בהקשר של ספארי במזרח אפריקה: איפה עדיף, מסאי מארה בקניה או סרנגטי בטנזניה?
שאלת חצי מיליון הדולר, בעיקר בהקשר של אפריקה הדרומית ובמיוחד דרום אפריקה: כדאי שמורה פרטית?
ושאלת רבע מיליון הדולר: מה עדיף בספארי, סיור שקיעה או סיור זריחה?

מיד נעשה סדר בבלגן, וניתן תשובות לשאלות הנ"ל ולשאלות נוספות.

אם אתם מסודרים מבחינת מידע, ומעויינים בתכלס: הצעה משתלמת לחווית ספארי בלתי נשכחת, תגללו קצת למטה אחרי השאלות.

מטיילים שלנו בסרנגטי
מדיטציה בסרנגטי
מה זה ביג 5?
חמשת הגדולים הם אריה, נמר, קרנף, באפלו ופיל. חמשת החיות שפעם היה נחשב הכי יוקרתי לצוד.

לפעמים טוב שפחות מחשיבים אותנו

מה זה Game Reserve?
גיים ריזרב זו שמורת ציד של חיות, בד"כ של הביג 5. כלומר גיים היה הכינוי לציד. היום כמובן לא צדים (לא אמורים בכל אופן), רק צופים, אבל הביטוי נשאר. זהו ביטוי שיותר שגור באפריקה הדרומית.
מה זה Game Drive?
גיים דרייב היא למעשה נסיעת צפייה בחיות בספארי. סיור זריחה, סיור שקיעה, סיור לילה, סיור יום וכד'. בד"כ הכוונה היא לנסיעה בתשלום ברכבי ספארי פתוחים ופחות לנסיעה עצמית ברכב שלכם, למרות שטכנית גם זה נחשב גיים דרייב.

אפשר גם עם רכב הספארי שלנו

חמשת שמורות הספארי המובילות באפריקה
לדעתי חמשת הספארי המובילים באפריקה הם: הסרטנגטי בטנזניה, מסאי מארה בקניה, קרוגר בדרום אפריקה, צ'ובה בבוצואנה ואטושה בנמיביה. דרום לואנגה והזמבזי התחתון בזמביה בהחלט חלק מהעשירייה. הדלתא של האוקבנגו בבוצואנה אמנם לא נחשבת ספארי, אך יש בה לא מעט חיות והיא ללא ספק גם יעד מיוחד לחובבי ספארי ובעלי חיים בטבע הפתוח. תשאלו מדוע טנזניה וקניה מובילות את הרשימה? בגלל הסוואנה, המרחבים העצומים, הכמויות העצומות של בעלי החיים, ובעיקר תופעת הנדידה. מעבר לנדידה, מה עוד מבדיל בין שמורת הסרנגטי ושמורת המסאי מארה לבין שמורות קרוגר, אטושה או צ'ובה? למרות שתיאורטית ניתן לשכור רכב שטח 4X4 ולטייל עצמאית גם במאסי מארה ובסרנגטי, כמעט שאף אחד אינו עושה זאת ורוב מכריע של המטיילים לוקחים טיול ספארי מאורגן, בין אם מראש מהארץ או בעזרת חברה מקומית בקניה או טנזניה. מאידך, בהרבה שמורות ספארי אחרות, בעיקר באפריקה הדרומית, הפארקים מיועדים לנסיעה עצמית, לפעמים גם עם רכב רגיל. כשמדמיינים ספארי קלאסי באפריקה, מדמיינים את מסאי מארה או הסרנגטי.

ארוחת בוקר במסאי מארה

אז מה יותר שווה, ספארי בקניה או ספארי בטנזניה?
או במילים אחרות, מה יותר שווה, המסאי מארה או הסרנגטי? תלוי. פה צריך להרחיב קצת על תופעת הנדידה. בכל שנה, למשך כחמישה חודשים בערך, אלפי חיות, בעיקר זברות וגאנו, עושות דרכן מהסרנגטי בטנזניה, למסאי מארה שבקניה, וחוצות את נהר המארה, בחיפושן אחר מים ואוכל, ואחר כך חוזרות בחזרה לסרנגטי. למזלנו, וברוב התחשבותן, הן תיזמנו את זה כך שזה קורה בחופש הגדול ובחגי תשרי כשהם מאוחרים. אז כשמדובר ביולי אוגוסט, או באוקטובר נובמבר, תיאורטית אפשר להנות גם בקניה במסאי מארה, ולא רק בטנזניה, מתופעת הנדידה, ואם ממש מתמזל זמנכם גם מחציית הנהר. אז גם יש יותר סיכוי לראות תופעות כמו ציד וטרף, בעיקר של האומללים שמאבדים את דרכם ונפרדים מהעדרים הגדולים. אבל בסך הכל, מספארי אפשר להנות בכל השנה. בחודשי סוף ותחילת שנה, גם מהילודה של גורים. מנגד, כדאי לא להגיע בחודשי הגשמים החזקים. טיול ספארי קלאסי בטנזניה למעשה כולל מספר יעדים ופארקים הקרובים לסרנגטי, וגם את הסרנגטי, ומתפרס על 5 ימים ו-4 לילות. טיול ספארי קלאסי בקניה קצר בלילה אחד או שניים, תלוי אם מוסיפים לו עוד יעדים מחוץ לספארי, רחוקים ממנו. הספארי של טנזניה, הסרנגטי, הוא באופן יחסי יקר יותר מהמסאי מארה של קניה. אבל מנגד, הוא מסודר יותר, והנסיעות בו מפרכות פחות.
כדאי שמורה פרטית?
מה זה בעצם שמורה פרטית? ביטוי שפופולרי בעיקר לגבי דרום אפריקה. מדובר בשמורות ספארי פרטיות, לעיתים עצמאיות ומגודרות עם חיות "משלהן" ולעיתים נושקות לפארקי ספארי ציבוריים, כמו קרוגר, וחולקות איתם את בעלי החיים. שמורה פרטית היא בעצם חווית הכול כלול בספארי. מה כלול: מקום לינה מאוד מפנק, ארוחות, שתייה, ובעיקר סיורי ספארי פרטיים בג'יפ או רכב שטח שמיועד רק לכם: סיור זריחה, סיור שקיעה או סיור יום. לפעמים יש יותר סיכוי למצוא ולראות את החיות בסיור שכזה, לעומת סיורים מקבילים במשאיות ספארי גדולות של רשות הפארקים, או לעומת סיור עצמי ברכב הפרטי שלכם. מה שעוד כלול הוא חור גדול מאוד בכיס. היקרות ממש הן בד"כ 4 ספרות בדולרים ללילה. יש חוויה כזו כמובן גם בספארי של אפריקה המזרחית. שם זה לא ממש נקרא שמורה פרטית, אלא מדובר בשהייה בלודג'ים ברמת Luxury במאסי מארה או בסרנגטי. אז כדאי שמורה פרטית? חייבים את זה בשביל חווית ספארי מוצלחת? ממש לא. אבל אם יש לכם תקציב, תמיד כיף להתפנק.

מחזה שפחות אופייני לשמורה פרטית

מה עדיף, סיור שקיעה או סיור זריחה?
למה בכלל צריך לקום מוקדם כל כך, באנו להנות, לא להתענות....? ספארי זה עניין של מזל. יש הרבה פרמטרים שיכולים להשפיע על החוויה. מה שכן וודאי - יש יותר סיכוי לראות טורפים, בטח פעילים, כשלא חם. לכן, סיורים כאלה, שבד"כ לא ניתן לעשות עצמאית עקב סגירת שערי הפארקים והמחנות שבהם, משפרים את הסיכוי לחוויה מוצלחת. אבל האם עדיף סיור זריחה או סיור שקיעה? אין לכך באמת תשובה.

אנחנו מאלה שלא אוהבים לקום מוקדם 🙂

אז מתי הכי טוב לסוע לספארי באפריקה?
תלוי באיזה ספארי מדובר, אבל רצוי בתקופה יבשה, וכשמדובר בסרנגטי או מסאי מארה, רצוי בתקופת הנדידה. כך שאיכשהו יוצא, כמעט לגבי כל אחד מהפארקים המוזכרים כאן, שיולי אוגוסט זה הזמן הכי אידיאלי לספארי. אבל זה לא אומר שאין לסוע לספארי בזמנים אחרים. זה כמעט בוודאות יהיה מהנה בכל זמן שתוכלו לטוס.

את האושפיזין הזה דווקא טרפו בסוכות

זה לא מפחיד? האריה לא יטרוף אותי?

יותר טעים מבני אדם

כנראה שלא. אם שומרים על כללי זהירות, ונשמעים למדריכים, אין סיבה. אולי תיתקלו בחלק מהחיות המדהימות האלה מאוד מקרוב, אולי אפילו תרגישו שזה קרוב מדי, אבל כל עוד לא תעשו שטויות, זה ייגמר בתור חוויה מדהימה, ולא טראומטית. האריה בד"כ יעריך אתכם, ואפילו יפחד מכם, אם תסתכלו לו בלבן של העין, ולא תברחו. והפיל, אם תתנו לו את הזמן שלו ולא תצפרו או תהבהבו לו, יפנה את הדרך מיוזמתו.
השוואה בין השמורות המובילות באפריקה הדרומית

פנה את הדרך, פיל דו חידקי נמיבי שכמוך

אור ותאמר, שני מטיילים שלי, חרשו את שלושת הספארי המובילים באפריקה הדרומית - קרוגר בדרום אפריקה, צ'ובה בבוצואנה ואטושה בנמיביה. היה להם מזל היסטרי מבחינת עושר של חוויות ספארי כבר בטיול הראשון שלהם ביבשת, ואתם מוזמנים לקרוא על כך, ואולי זה גם יעשה לכם קצת סדר לגבי ההבדלים בין השמורות.

רוצים חווית ספארי בלתי נשכחת במחיר משתלם?

Africa4U  מציעים לכם מבחר חבילות טיולי ספארי במגוון פארקים ושמורות ברחבי אפריקה.

לדוגמה, דרום אדום עכשיו בטנזניה - טיול ספארי פרטי עכשיו בתקופת הילודה, בן 7 ימים ו-6 לילות, ברמת לודג'ים, שכולל כניסה לפארקים המובילים סרנגטי, מכתש נגורנגורו וטרנג'יר, ביקור (ואף ציד) בשבטי הבושמנים והחרשים, כולל העברות לשדה התעופה ולילות לפני ואחרי הספארי, כולל רכב, מדריך וכלכלה מלאה, במחיר של החל מ-2,200$ לאדם בהרכב זוגי.

ניתן להוזיל עם רמת לינה נמוכה יותר, או בהצטרפות לטיול קבוצתי של עד 6 אנשים.

לפרטים, פנו אלינו בווטסאפ, בטופס צרו קשר, או חייגו.

*נכון לדצמבר 2020, החזרה מטנזניה מחייבת בידוד של מינ' 10 ימים.

רכב וכרזה africa4u בספארי טנזניה
טיול ספארי רכב Africa4u פריסה
אהבתם? שתפו בבקשה