מפלי ויקטוריה

מפלי ויקטוריה

מפלי ויקטוריה העצומים שוכנים בגבול של זמביה וזימבבואה.

מפלי ויקטוריה הם מפלים עוצמתיים, אחד מפלאי עולם, ולדעתי מיוחדים ומרשימים לא פחות מאיגוואסו בגבול ברזיל וארגנטינה, וניאגרה בארה"ב.

מפלי ויקטוריה הם נפילת מי נהר הזמבזי העליון לנהר הזמבזי התחתון. זהו קיר מים ברוחב של כקילומטר וחצי,שנשפך בשאון וקצף גדולים מגובה של כ-100 מטרים, לערוץ צר של מטרים בודדים.

העיירות המרכזיות שהן הבסיס לביקור במפלים הן ליבינגסטון בצד של זמביה, וויקטוריה פולס בצד של זימבבואה. בשתיהן שדות תעופה וטיסות בינלאומיות נוחתות שם תדיר.

איך מגיעים: בעיקר עם אתיופיאן אירליינס או עם אל על לדרום אפריקה וטיסה פנים יבשתית למפלים.

שפה: בפועל, מדברים אנגלית.

ויזה: צריך, לא מראש.

מטבע: קווצ'ה זמבי – שימו לב, יש ישן (ZMK) ויש חדש (ZMW). כיום משתמשים בחדש, ושקל אחד = 7.3 קווצ'ה, ודולר אחד = 27.0 קווצ'ה. בזימבבווה העניינים מסתבכים קצת. הם מתקשים לתחזק מטבע מקומי. היו בעבר 4 גילגולים של מטבע שנקרא זים-דולר, ואחרי הפסקה של כמעט 10 שנים, הוא הושק בשלהי 2019 בפעם החמישית, עם ראשי תיבות ZWL. שער ההמרה מאוד לא יציב, לא ממש מכירים במטבע מחוץ לזימבבואה, והוא גם לא מאוד נפוץ במדינה. שורה תחתונה - משתמשים שם במטבעות של כל השכנות, וגם דולר ואירו. אז כדאי להגיע במיוחד לצד זימבבואה עם מזומן, או לגהץ במטבע זר.

נהיגה: בצד ההפוך.

איזור זמן: אין שעון קיץ, לכן בקיץ הם יפגרו בשעה אחרי ישראל.

מזג אויר: זהו חצי הכדור הדרומי – העונות הפוכות.

כמה זמן צריך בשביל לטייל במפלי ויקטוריה?

מינימום יומיים, רצוי שלושה ימים נטו, ואם מאריכים עד שבוע, אפשר לשלב עוד כמה חוויות מיוחדות בסביבה.

מתי הכי כדאי לבקר במפלי ויקטוריה?

בקיץ שלהם המפלים בשיאם כי גשום, וכמעט כל רוחב הקיר מכוסה במים. בחורף שלהם ובעיקר באביב, המפלים בשפל, אך עדיין הביקור מהנה ומרשים, ויש יתרון באפשרות לעשות אטרקציות שבזמן של שיא הזרימה אינן פועלות.

זה יעד שמתאים למטיילים דתיים או מטיילים שומרי כשרות ומסורת?

זה לא ממש יעד עם חב"ד ובתי כנסת וקהילה יהודית תוססת. אבל בהחלט יש אפשרות להעביר את השבת בטיולי הליכה. יהיה כדאי להביא אוכל מהארץ, או אם מגיעים מדרום אפריקה, אז משם.

מה חמשת הדברים שחובה לחוות ואסור לפספס?

זה תמיד עניין אינדיבידואלי. תלוי בהעדפות והמאפיינים שלכם.

צפייה במפלים משתי המדינות - אלו שתי חוויות שונות
בנג'י מהגשר המחבר בין 2 המדינות 
בריכת השטן
רפטינג
ביקור בכפרים

מה עוד צריך לדעת?

שמפלי ויקטוריה הם לא 'על הדרך' לדרום אפריקה כמו שרבים חושבים, זו גיחה מיוחדת שלוקחת זמן ויש לה עלויות. חוץ מזה, זו חוויה מדהימה ולמי שיש תקציב וזמן, חובה לשלב אותה בטיול באפריקה הדרומית.
מעבר לזה, יש לא מעט טיפים ודברים שכדאי לדעת, וחוויות שאפשר לשלב, כדי למקסם את הביקור.
אשמח להיפגש, להסביר ולייעץ.

ההנאה מובטחת 🙂

בלוג הביקור במפלי ויקטוריה

מפלי ויקטוריה חלק א' – על מפלים ובבונים

סיכום של שלושה וחצי ימי ביקור במפלים המדהימים. חלק זה מתחיל בסקירה כללית של ביקור רטוב בלווית בבונים בשני צידיהם – הזמבי והזימבבווי.

קרא עוד

מפלי ויקטוריה חלק ב' – מפגשים מהסוג האישי

חלק זה של הביקור במפלי ויקטוריה, הוא אמנם פרץ נוסטלגיה אישי מהטיול הארוך הקודם, אבל גם משקף את מה שכיף ומיוחד במסעות האלה בעולם, ובמפגשים עם מקומיים ותיירים, בעיקר כאלה פחות שגרתיים.

קרא עוד

מפלי ויקטוריה חלק ג' – ביקור בכפר, שוק ובית ספר

חלק ג' של הביקור, הוא היום המלא הראשון שלנו במפלי ויקטוריה, שבליווינגסטון, זמביה. הוא מתחיל באופן לא מתוכנן, ומאוד מרגש, דווקא לא בביקור במפלים עצמם, אלא בכפר ליד העיירה. ולפעמים מה שלא מתוכנן, יוצא הכי טוב.

קרא עוד

מפלי ויקטוריה חלק ד' – בריכת השטן

חלק זה של הביקור כולל התגרות בשטן, ובגורל. ביקור באחת מאטרקציות האקסטרים הכי שוות במפלי ויקטוריה, בצד של זמביה, שפתוחה רק חלק קטן מהשנה, כשמי הזמבזי נמוכים, אבל לא מדי.

קרא עוד

מפלי ויקטוריה חלק ה' ואחרון – צד זימבבווה

חלק ה' ואחרון של ביקור בן שלושה ימים וחצי במפלי ויקטוריה. הפעם, על לילה אחד בצד של זימבבווה, בעיירה ויקטוריה פולס.

קרא עוד
אהבתם? שתפו בבקשה