פוסט אורח – סיפור דרך טורקנה, קניה

הקדמה

בחודש אוגוסט פנו אלי יעל ונעם, שתי בנות חביבות, לייעוץ לקראת הטיול הגדול באפריקה. טוב נו, לא הן פנו, אלא ההורים המודאגים שלהן. זו לא פעם ראשונה שמיפגש שלי עם מטיילים מתחיל מההורים, ובסופו של דבר זה מועיל לכולם.
כצו השעה אז, זה היה בזום, ואחרי שהרגענו את ההורים (קצת) בכל הקשור לבריאות וקורונה, וגם ביטחון אישי, והם ירדו מהשיחה, המשכנו הן ואני לתכלס, של מה לעשות, היכן ואיך. לא הרבה אחרי, יעל ונעם יצאו למסע, וכמו בכל מסע טוב וחקרני, מגיעים למקומות פחות מתויירים, ולא פחות חוויתיים. אז ממש החודש הן חזרו מרודטריפ של שבוע בצפון ההרבה פחות מתוייר של קניה, מאיזור טורקנה, עם סיפור דרך שמצדיק פוסט אורח.
אז תודה לכן על השיתוף, תמשיכו להנות מהמסע המרתק באפריקה, וכל היתר, תקראו, ובואו לאפריקה.

***

אז אנחנו אחרי חודש וחצי בקניה המדהימה מדהימה! ומה נאמר, התאהבנו.
רוצים לשתף סיפור דרך של שבוע מהטיול שלנו, המסע שעשינו לאגם טורקנה בצפון קניה. מקום שבגלל שקשה להגיע אליו הוא ממש בקושי מתוייר, ולדעתנו זה היה אחד השבועות היפים בחיינו ובא לנו להמליץ לעוד אנשים לחוות את הדרך המדהימה הזו 🙂

הכנות

אז התאחדנו חמישה ישראלים בניירובי ושכרנו ג'יפ 4X4 - טויוטה פורטונר עם שבע מקומות. הרכב מצויין והיה בגודל מושלם לנו עם התיקים והציוד. המחיר לכולנו לשבעה ימים אחרי מיקוח היה 75,000 שילינג דרך חברת השכרה שמצאנו. חשוב חשוב לבדוק את ענייני הביטוח, לצלם את הרכב מכל הזוויות ולא להשאיר מקום לסימני שאלה בעסקה.
הבנו מאנשים שמאוד קשה למצוא אוכל ומים באזור של טורקנה, אז עשינו קניות של אוכל - בעיקר לחם ממרחים ירקות פירות והרבה נשנושים. הצטיידנו ב40 ליטר מים ומיכל של 20 ליטר דלק ליתר ביטחון.

יום 1

ניירובי- לייסמיס
יצאנו סביב עשר מניירובי אחרי כל ההתארגנויות. הדרך עד ללייסמיס סלולה כולה והכבישים די נוחים אחרי שמתרגלים לעובדה שנוהגים הפוך ושהכבישים באפריקה הם בית משוגעים
לאט לאט הכביש המהיר והרחב הופך לכביש צר והנופים הירוקים שסובבים את הר קניה מדהימים. עצרנו בנניוקי לארוחת צהריים במסעדה מקומית נחמדה שראינו במפס מי ועשינו לאורך היום עוד כמה עצירות קצרות להנות מהנופים המפתיעים והיפים, הגענו סביב שש וחצי.
בלייסמיס יש מספר גסטהאוסים, אפשר לשאול פשוט אנשים מקומיים. כשהגענו, להפתעתנו הרבה מאוד, שני הגסטהאוסים שנמצאים בגוגל מפס היו מלאים, אז הפנו אותנו לאחד אחר חמוד ושילמנו לכל חדר 500 שילינג. בחדר יש מיטה וחצי שאפשר גם לחלוק שניים. אכלנו ארוחת ערב מהקניות שעשינו, אבל כן ראינו מקומות שאפשר לאכול בהם בלייסמיס אם מעדיפים, ואפילו ישבנו בבר שכונתי נחמד לבירה.

יום 2

לייסמיס - kalacha
מלייסמיס יצאנו סביב שבע בבוקר לעבר מרסבית, שעה נסיעה בערך על כביש נח וטוב. מרסבית עיירה גדולה עם תחנות דלק, חנויות מסעדות והכל. נכנסנו לשמורה של מרסבית. המחיר אמור להיות 20 דולר לבן אדם אבל אמרנו שאנחנו סטודנטים ונכנסנו בעשר דולר כל אחד. שמורה לא גדולה, עם שני אגמים יפים ודרך יפה בתוך היער הירוק עד. אכלנו שם ארוחת בוקר בנקודת תצפית מקסימה וסה"כ כל הסיבוב בשמורה היה כשעה וחצי.
משם חזרנו למרסבית והצפנו קצת עד הפניה מערבה לכיוון מדבר צ'לבי הגדול ואגם טורקנה. מפה הדרך מתחילה להיות דרך עפר קופצנית, אבל עם ג'יפ הדרך ממש עבירה ולא קשה מדי. יצאנו סביב 11:30 לדרך ונסענו עד לעיירה kalacha כ4 שעות נסיעה, עם העצירות בדרך הגענו ב17:00. אין בדרך מקומות מיושבים כלכך אז כדאי להצטייד באוכל לנסיעה.
הדרך יפייייפיה! מרחבים עצומים ונופים שמתחלפים כל הזמן לנגד העיניים. מדבר ענק ומגוון.
בkalacha המפתיעה יש שני מקומות לינה. אנחנו ראינו את שניהם וישנו במקום מקסים שנקרא kalacha catholic parish. חדרים חמודים עם שירותים מקלחת בפנים ב700 לאדם ללילה, 1000 עם ארוחת בוקר. האחראית, אנג'לה, מקסימה מקסימה ומבשלת מצויין, יש פה גם אופציה לארוחות צהריים וערב, ואם מבקשים בנחמדות אפשר גם לבשל בעצמכם במטבח מאובזר לתפארת.

יום 3

מkalacha ללוינגלני
קמנו בשש התארגנו ויצאנו לסיבוב בkalacha לפני שהחום הגדול של המדבר מקשה על ההליכה. עיירה מיוחדת ומעניינת, כולם גרים בבתי הכיפה המסורתיים שהנשים בונות ולבושים בבגדים שבטיים. במקרה התמזל מזלנו והם חגגו שנה חדשה באותו הבוקר אז ראינו את הגברים מנהלים את הטקס לכבוד המאורע ושותים חלב גמלים. העיירה נמצאת בלב המדבר ומאוד לא מתויירת כך שלא רגילים פה לתיירים, יש חשמל בעיירה ומים זורמים ששואבים מהאדמה. אנחנו הופתענו! אחרי כשעה חזרנו לגסטהאוס ואכלנו ארוחת בוקר, יצאנו סביב תשע לכיוון לוינגלני. הדרך מדהימה ומדברית, המרחבים לא מפסיקים להפליא. אחרי כשעתיים נסיעה עברנו בnorth horr ושאלנו מקומיים על דיונה גדולה ששמענו שיש באזור. אחרי חיפושים הגענו לכמה דיונות גדולות ומגניבות. המשכנו בנסיעה עוד כשלוש שעות, דרך שלמרות כל ההפחדות, לא קשה מדי לג'יפ. לפתע בלב מדבר נגלה אלינו אגם טורקנה המדהים עם צבע המים הטורקיז היפייפה. ירדנו מהרכב להתרשמות, וכשרצינו לחזור לנסיעה הרכב לא התניע לנו. המצבר שבק חיים ונאלצנו לחכות שמישהו יעבור ויעזור לנו להתניע. למזלנו לא חיכינו הרבה, ואנשים טובים נחלצו לעזרתנו.. המשכנו בנסיעה עוד כעשרים דקות לעבר לוינגלני. בלוינגלני ישנו בpalm shade. מקום חמוד מאוד ב1000 לאדם, עם צוות עוזר ונחמד. הם התקשרו למכונאי היחיד שיש בכפר, והוא הגיע והצליח לסדר לנו משהו במגעים של הרכב והמצבר חזר לתפקוד, הללויה! הסתובבנו קצת לקראת שקיעה בלוינגלני וחזרנו לגסטהאוס ללילה.

יום 4

יום בלוינגלני
קמנו סביב שמונה מהחום, אכלנו בוקר ונסענו עם הרכב לחוף באגם טורקנה שהמקומיים אמרו לנו שאפשר לרחוץ בו. החוף קסום ויפיייפה, מים טורקיז ונקיים, כל כך מרעננים בחום היבש של המדבר. כמובן שאת חווית הרחצה ליוו כ15 ילדים מקומיים שהיו באזור והתלהבו מהמזונגואים שהגיעו, אבל היה איתם מצחיק והם היו נחמדים מאוד. לא אמורים להיות תנינים בחופים בגלל שהם נמצאים במים העמוקים- לכן לא מומלץ לשחות לעומק!
אכלנו צהרים טעימים במיוחד בטלמרי גסטהאוס ואחר הצהריים נסענו לסיור בשבטים עם בחור מקומי בשם בדש שידע אנגלית יחסית טובה. (אין לו טלפון אבל אפשר לשאול את האנשים בכפר איפה הוא, למרות שכנראה הוא ימצא אתכם קודם) ביקרנו בשבט הסמבורו, הרנדילי והטורקנה. היה מעניין לראות את אופן החיים השונה בין השבטים ואת ההבדלי לבוש ותרבות שלהם ובכללי לראות איך הם חיים. מומלץ ממש לא לוותר על סיור כזה! לקח כשעתיים וסיימנו אותו בנקודת תצפית מדהימה לשקיעה מעבר לאגם. לגמרי היילייט של טורקנה.
חזרנו לגסטהאוס לארוחת ערב נחמדה ונשארנו בו עד שהלכנו לישון. אנחנו היינו עייפים, אבל למעוניינים הבנו שיש פאב מקומי שבטוח מעניין לצאת אליו.

יום 5

לוינגלני - מרלל
יצאנו סביב שבע בבוקר לדרך. הנסיעה לצד אגם טורקנה מרהיבה ביופיה. הכביש עפר עובר ממש בצמוד לקו החוף, הגלים המתנפצים על האפר השחור של האדמה זה מחזה יפייפה. נסענו כחצי שעה עד שהגענו לטורבינות הרוח, כל כך תלוש ומפתיע כמות הטורבינות הלא יאמנת שיש שם בלב המדבר. החלטנו לעלות להר קולל כי שמענו שיפה שם. סטינו שמאלה על כביש עפר שיש בגוגל מפס והתחלנו לעלות לכיוון ההר. הנסיעה ארכה כשעה והכביש קצת יותר מאתגר ממה שנסענו בו עד כה אבל עביר לרכב 4X4. בפסגת הר קולל יש כפר של שבט הסמבורו שנקרא gatab. הדרך אליו פשוט מדהימה. מהמדבר עולים להרים ירוקים ואדמה בצבע חימר. הכביש על מצוק לעבר הנוף המדברי ואגם טורקנה. פשוט מדהים. לא ראינו שיש מה לעשות בgatab וידענו שיש לנו עוד נסיעה ארוכה להיום, אז עשינו עצירה ליד הכפר באחת מהנקודות עם הנוף וחזרנו על עקבותינו עם הכביש עד לפיצול, שממנו לקחנו שמאלה על מנת להתחבר לכביש שבין לייסמיס לsouth horr כדי לא לחזור את כל הדרך עד לטורבינות הרוח. הכביש אליו התחברנו היה נח ומהיר והגענו ל south horr תוך כשעה, שם אכלנו צהריים במסעדה מקומית נחמדה. יצאנו לכיוון מרלל ולקח לנו עוד ארבע שעות נסיעה. הדרך שהייתה מדברית לאט לאט משתנה ועוברת סוואנה, מלאה בעצי שיטה, עד שנהפיכת לירוקה והררית. נוף אירופאי ממש, מלא שדות חקלאיים וכפרים בתדירות יותר גבוהה. מרלל מתגלה מבין ההרים ונראית כמו עיר קטנה בלב היער, מפותחת לעומת כל הכפרים שראינו בימים האחרונים. שמענו הרבה הפחדות על מרלל, ועל כך שהיא מהווה מקום מפגש לאנשים מהשבטים השונים, בפועל הסתובבנו שם אחר הצהריים ומרלל הרגישה לנו עיירה די רגילה סך הכל. הייתה קצת תחושה לא בטוחה כשירד החושך ונטפלו אלינו המון נערים מקומיים, שמקומיים אחרים הזהירו אותנו תוך כדי להיזהר שלא ישדדו אותנו.. אז לא היינו ממליצים להסתובב שם בלילה או לבד. ישנו בpeacok hotel, מקום חמוד ב600 לחדר לאדם ללילה.

יום 6

מרלל - נקורו
יצאנו סביב שמונה, החלטנו שאת הדרך חזרה לניירובי נעשה דרך הריפט וואלי (השבר הסורי אפריקאי) שמלא באגמים מהממים. תחילה כיוונו לאגם ברינגו, הדרך ממרלל לשם היא דרך עפר של כארבע שעות. האגם מאוד יפה אבל אי אפשר להיכנס בשל תנינים קטנים. ישבנו לארוחת צהריים בכפר על האגם ונסענו לכיוון בגוריה. אגם זה הוא חלק משמורת טבע, מחיר כניסה אמור להיות 50 דולר לאדם אבל לאחר מיקוח נכנסנו בעשר לאחד+ עשר על הרכב משמע 12 דולר לכל אדם. בגוריה אגם יפייייפה מומלץ מאוד מאוד להגיע אליו! מלא פלמינגואים ודרך יפה. יש גם גייזרים רותחים בקצה הדרומי שלו שמגניב לראות. הנסיעה בשמורה היא די ארוכה והכבישים מחייבים 4X4. יצאנו מהשמורה רק סביב שש ונסענו לכיוון נקורו. נכנסנו לחושך והגענו רק סביבות השעה שמונה לנקורו. אכלנו בjava המבורגר מוצלח וישנו בגסטהאוס מפוקפק ביותר כי לא היה מקום בסליפאווי לצערנו.

יום 7

נקורו-ניירובי
היום האחרון למסע
פתחנו את הבוקר בjava עם ארוחה מערבית וקפה טוב, התחלנו בנסיעה לאגם אלמנטייטה ולנביעות החמות שבו, מקום שקט וקסום, שווה לגמרי ביקור. משם נסענו לאגם נאיוושה, נסענו סביב האגם והגענו עד לקצהו הדרומי, רואים מלא חיות בדרך וזו דרך ממש יפה. אכלנו במסעדה מקומית בכפר ווטאלי והלכנו לשבת למרגלות האגם בפישרמנס קמפ. אחלה מקום לנוח ולשתות מילקשייק שוקולד וניל.
משם יצאנו אחר הצהריים ונסענו לניירובי. שימו לב! מומלץ לקחת את הכביש המהיר ולא את העוקף דרך mai maho. דרך יפה מאוד, אך איטית ולא לבעלי לב חלש.
בניירובי חזרנו הביתה לairbnb האהוב שלנו שהמלצנו עליו במאפס מי- suguta apartments והחזרנו את הרכב.
הרכב קיבל מכה באחת הדרכים והיינו צריכים להוסיף כסף על תיקון- לכן מומלץ לוודא מראש בהשכרה מה הנוהל למקרה שקורה משהו לאוטו.

טיפים

  • ככל שמתרחקים לכיוון אגם טורקנה מחירי הדלק והמים עולים משמעותית, לכן כדאי לצאת ממרסבית עם מיכל דלק מלא ועם הרבה ליטרים של מים
  • לנו היה מאוד נח שהיה לנו אוכל שהצטיידנו מראש, כך שילבנו בין אוכל מקומי לבין הדברים שלנו ולא היינו בלחץ על לחפש מקומות לאכול בהם.
  • חם מאוד מאוד בטורקנה (נובמבר). המזגן שלהרכב שלנו לא עבד טוב, תעשו סיבוב עם הרכב לפני שאתם משכירים תוודאו שהכל עובד כמו שצריך.
  • אנחנו קנינו מטען לאוטו ווידאנו שאפשר להתחבר למערכת לשים מוזיקה, יש מלא שעות של נסיעה כך שזה הכרחי.
  • ממליצים להוריד מראש את המפות מגוגל מפס של האזורים שאתם יודעים שתגיעו אליהם. יש קליטה בכפרים שמגיעים אליהם אבל בדרכים אין הרבה פעמים (מבחינת זמני נסיעה הגוגל מפס הכי דייק לנו - ביחס לוויז ולמפס מי).
  • יש גם דרך יותר קצרה אל טורקנה- כביש עפר נח שנוסע מלייסמיס עד הטורבינות רוח. אנחנו רצינו את החוויה של מדבר צ'לבי למרות שהיא מאוד מאריכה. בדיעבד לא היינו משנים כלום.
  • יש לפעמים התראות על מצב בטחוני באזורים האלו, כל מיני מלחמות בין שבטים, עקרונית לתיירים זו לא אמורה להוות בעיה אבל חשוב להיות ערניים ולוודא לפני שיוצאים לדרך שהמצב טוב.
  • הדלק לכל השבוע יצא לנו כ25,000 שילינג קנייתי.
  • זו החוויה שלנו ויש כמובן עוד הרבה מקומות ודרכים שלא הגענו אליהם במסע שלנו, למשל הצד השני של אגם טורקנה שגם אמור להיות מהמם, שווה בדיקה.

אנחנו נהנינו בטירוף מה-roadtrip, הנופים היו משוגעים, חוויה תרבותית מעניינת, דרכים קסומות ומרחבי הענק המגוונים פשוט נותנים תחושת חופש ואושר מוחלט. תורידו מלאאא מוזיקה, תבחרו אנשים טובים למסע וצאו לגלות את טורקנה 🙂

אנשים טובים (כל הדרך)

אהבתם? שתפו בבקשה

השאר תגובה