טנזניה וזנזיבר

טנזניה היא יעד מוביל ומומלץ מאוד לטיול ספארי, טיפוס הרים ולחופים, נופש ובטן-גב.
שטחה כמעט פי 50 כמעט משטח ישראל, ומספר תושביה כמעט פי 6. טנזניה גובלת באוגנדה, קניה, קונגו, בורונדי, רואנדה, מוזמביק, מלאווי וזמביה.

כמה משיאי אפריקה נמצאים בתחומי המדינה הגדולה הזו:

טיפוס הרים - הקילימנג'רו

פסגת קיבו של הקילימנג'רו

פסגת קיבו של הקילימנג'רו

שיא ראשון הוא הר הקילימנג'רו, המתנשא לגובה של כ-6000 מטרים, והוא ההר הגבוה באפריקה.

הפיסגה מושלגת תמידית, אך בשל התחממות כדור הארץ, פחות ופחות. יש הצופים כי תוך מספר שנים היא כבר תחדל מלהיות כזו. כמו כן, בימים אלה שוקדת ממשלת טנזניה על פרויקט שאפתני של בניית רכבל אל הפיסגה. אז כל עוד אתם רוצים לראות את הלבן היפה הזה, ולהיות בעלי הישג יחסית ייחודי ונדיר, מהרו לטפס אותה כל עוד הפיתוי לעשות זאת בקלות ובמהירות לא קיים.

צילום עם שלט Africa4U בפיסגת הקילימנג'רו

הר (הקילימנג'רו) בידינו!

הטיפוס לפיסגה אינו מצריך יכולת וציוד טכניים, אך מצריך כושר פיזי טוב ולפחות 5 ימים (רצוי יותר, בשל ההסתגלות לגובה). זהו טיפוס לא קל, בשיאו קר מאוד והנשימה קשה, וזהו גם טיפוס יקר, החל מ-1,300 דולר לאדם, לא כולל טיפים (יש מספר מסלולים), אך הסיפוק אדיר.

טקס הענקת תעודת מטפס לפיסגת הקילימנג'רו

תעודת הוקרה למטפס

ספארי - הסרנגטי

שיא נוסף של טנזניה הוא ספארי סרנגטי, לדעתי הספארי מספר 1 באפריקה.

זהירות, תנינים במים...

בתקופת הקיץ (שלנו) מתרחשת הנדידה הגדולה והסיכוי גדל לראות מראות עוצמתיים ומרתקים של טרף ושל מאות אלפי בעלי חיים החוצים את נהר המארה ועוברים מהסרנגטי אל המסאי מארה שבקניה. בחודשים ינואר ופברואר אמנם תפספסו את שיירות הנדידה, אך תפוצו בעונת הילודה, ותוכלו לראות הרבה גורים, ובהתאמה גם סיכוי קצת יותר גדול לראות טרף.

בתיאבון!

כשמדמיינים ספארי קלאסי באפריקה, זה הספארי שמדמיינים. אפשר לטייל אותו לבד אך מדובר בהיערכות ובירוקרטיה מאתגרים, כך שלרוב יוצאים אליו בקבוצות קטנות ומאורגנות, שמתאמים מהארץ או שם במקום, לטיול שלוקח החל מ-4 ימים ובד"כ לא יותר משבוע.

טיול הספארי כולל למעשה עוד 3 שמורות (אגם מניארה, מכתש נגורונגורו, שמורת טרנג'יר) חוץ משמורת הסרנגטי, שהיא שיאו של הספארי ובה מתרחשת הנדידה הגדולה והילודה. זהו ספארי מאוד מרשים, שניתן למעשה לעשות כמעט כל השנה, קצת פחות מומלץ בחודשים הבודדים של הגשמים הארוכים.

ישנן רמות שונות של טיול, החל מרמה תרמילאית, דרך רמת ביניים, ועד מפנקת ויוקרתית. זהו גם ספארי מהיקרים באפריקה, יקר יותר במקצת ממסאי מארה הסמוך והדומה שבקניה, אך שווה את זה. העלות מתחילה בלפחות 180$ לבוגר ליום, ברמה תרמילאית, אלא אם אתם גמישים והצלחתם למצוא דיל ממש ברגע האחרון, באופן שאתם משלימים קבוצה שעמדה לצאת.

מטיילים שלנו בסרנגטי

גולת הכותרת השלישית של מדינה זו אחרי טיול הספארי וטיפוס הקילימנג'רו, הוא ללא ספק הבטן-גב בהחופים הלבנים וים הטורקיז, מה שמביא אותנו ל...

זנזיבר

זנזיבר הוא אי המצוי מרחק יריקה מהעיר הגדולה במדינה, דאר א סאלאם. ליתר דיוק, מרחק טיסה קצרצרה במטוס קלסטרופובי ולא יציב, או שייט קצר במעבורת.

כשמדמיינים איים, חופים לבנים וים בגווני כחול וטורקיז, מדמיינים את איי הקאריביים, או איי האוקיינוס ההודי, וזנזיבר הוא אחד האיים הקרובים והנגישים, מבחינת מרחק ומחיר. נכון, הוא כבר הפך למתוייר מאוד בשנים האחרונות, אך עדיין אפשר למצוא בו חופים לא צפופים, כפרים אותנטיים, שקט ושלווה.

היצע המלונות בכל הרמות הוא גדול, ובשל הקירבה לקו המשווה, האי מוצלח לביקור רוב השנה, למעט בתקופת הגשמים הארוכים. גם היצע הפעילויות הוא נרחב, למי שאחרי יומיים של בטן גב מתחיל לנוע בעצבנות... טיולי שיט, צלילה, ביקור בכפרים, ביקור בסטון טאון, העיר העתיקה, בה לא כדאי להחמיץ את שוק האוכל כל כל ערב, עם מיטב תוצרת הים.

מעל ומתחת לזנזיבר ניתן למצוא איים נוספים, פחות מתויירים. אז למי שממש סולד מיעדים מתויירים, יפים ככל שיהיו, יש אלטרנטיבות נגישות.

טיול קלאסי בטנזניה יכול לארוך בין 10 ימים לשבועיים, ולשלב ספארי וזנזיבר.

מה עוד?

טנזניה גם מציע את הר מרו, הפיסגה החמישית בגובהה ביבשת, טיפוס אחר לפיסגת הר געש פעיל, שמורות שימפנזים, איזורים כפריים ושבטיים, שמורות ספארי נוספות, ועוד.

שפה: סווהילית, ערבית, ואפשר להסתדר עם אנגלית...

ויזה: צריך, בכניסה למדינה או אונליין.

חיסונים ומלריה: צריך, ויש.

מטבע: שילינג טנזני. שקל אחד = 724.3 שילינג טנזני ודולר אחד שווה 2,317.0 שילינג טנזני.

נהיגה: נוסעים בצד ההפוך.

איזור זמן: יש שעון קיץ תמידי, כך שבחורף שלנו אנחנו מפגרים בשעה.

מזג אויר: זה חצי הכדור הדרומי אך קרוב לקו המשווה – העונות הפוכות, אבל לא ממש קר באף תקופה.

עיר בירה: דודומה.

טיסות: יש ישירות לזנזיבר, ויש לא ישירות לדאר-א-סאלאם הסמוכה לה, או לקילימנג'רו, הסמוך ל... ניחשתם, וגם לבסיסי היציאה לספארי. אז בידקו את ארקיע, אתיופיאן, רואנדה אייר, ולפעמים גם טורקיש.

אהבתם? שתפו בבקשה

השאר תגובה