מפלי ויקטוריה חלק א' – על מפלים ובבונים

ליוינגסטון והתגלית שלו

הטיול שלנו באפריקה מתחיל בליווינגסטון, עיירה הקרויה על שם דיוויד ליווינגסטון,
הבריטי שגילה את מפלי ויקטוריה, אחד המראות היפים בעולם, אי שם במאה ה19.

הקטע הראשון של הטיול אמור להסתיים אחרי שבועיים וחצי בעיר בלנטייר שבמלאווי, שקרויה של שם הישוב הסקוטי בו גר ליווינגסטון.

יצאה לנו סגירת המעגל הזו במקרה, לא ידענו מראש.

אבל האם באמת ייסגר המעגל בסופו של דבר?…

 

 

 

 

זימבבווה וזמביה חולקות את המפלים, שבעצם הם נפילת מי הזמבזי העליון לתחתון. הן גם חולקות את הכסף הרב ששופכים התיירים על אטרקציות ופעילויות אתגריות מכל צורה וסוג: טיסות במיקרולייט או מסוק, בנג'י מאחד הגשרים הגבוהים בעולם (120 מטר בערך), קפיצת נדנדה (טרזן) ממנו, אומגה אופקית, אומגה אלכסונית, אומגת סופרמן (קשורים מהגב), רפטינג, הליכות עם אריות, וקרנפים ומה לא.
בטיול הקודם עשינו את אומגת הסופרמן מעל הגיא, ואת הסנפלינג. הפעם את האומגה הרגילה, מהמצוק לגשר, מעל הנהר. כיף גדול.
הילדים שיקשקו, עצמו עיניים, פתחו עיניים ובסוף גם נהנו.

ועשינו גם את בריכת השטן.

אבל רגע, באנו לראות מפלים, לא? עוד נחזור לבריכה.

המפלים גובהם בערך 100 מטר, ורוחבם מאות מטרים. מראה עוצמתי ומרשים, וכמי שהיו גם בניאגרה פולס בארה"ב ואיגוואסו בגבול ברזיל-ארגנטינה, לדעתנו הם המיוחדים והיפים ביותר. היינו כרגע בעונה היבשה, אז חלק מהצוקים גלויים, בעונה הרטובה זה עוצמתי עוד יותר. עשן המפלים מיתמר למרחקים, וכמעט תמיד מופיעה בהם קשת.

משני הצדדים יפה וחובה לראותם, אבל אין ספק שבצד הזימבבווי הם נפרסים למלוא רוחבם, והמראה מרשים יותר, ומרטיב הרבה יותר. בהתאמה, גם העיירה ויקטוריה פולס שבצד הזימבבווי, תיירותית ומפותחת יותר.

סוג של פועל ניקיון

הבונוס בצד הזמבי:
בתוך הפארק של המפלים מסתובבים עשרות בבונים, כפסע מהמבקרים.
חוויה מדהימה.
למודי ניסיון מהפעם הקודמת שביקרנו שם, כשבבון החל לרדוף אחרינו על לא עוול בכפינו (אבל קליפת בננה בשקית שבכפינו), הפעם לא באנו עם אוכל מגרה.
למה בכלל הם שם?
כי זה טבע, כי זה מקור מים, וכי זה מעבר הגבול בין 2 המדינות, בו עוברות מלא משאיות עם סחורות, ובערך כל כמה דקות שומעים נהג משאית מקלל ופוצח במירדף חסר סיכוי אחרי בבון שגנב לו משהו מהמשאית.

 

 

 

 

כדאי להקדיש לפחות שעתיים ואפילו שלוש, לביקור בפארק המפלים של כל מדינה. ילדים משלמים חצי מחיר. לא צריך מדריך. כדאי לעשות בכניסה לאחת משתי המדינות ויזה קאזה, שמאפשרת מעבר חופשי ולא מוגבל למשך חודש בין שתי המדינות, כולל ימי טיול לבוצואנה. לא צריך לשהות במפלים יותר מ-3 ימים, אלא אם עושים הרבה פעילויות אתגריות, ובמקרה שכזה כדאי אבא עשיר, לא אבא עני. האמת, שבכל מקום אחר הפעילויות האלה זולות יותר, אבל אין על הנוף בו הן ממוקמות כאן.

אהבתם? שתפו בבקשה

השאר תגובה